1 marca 2014

Wspinaczkowo w Rudawach Janowickich - odsłona I - 01.03.2014

1 marca oficjalnie rozpoczęliśmy sezon wspinaczkowy. Dosyć wczesna to pora, ale jak tu nie korzystać skoro na dobre czuć wiosnę w powietrzu. Zaopatrzeni w bardzo fajny przewodnik po wspinaczkowym świecie Rudaw Janowickich autorstwa Michała Kajcy, zameldowaliśmy się na Przełęczy Karpnickiej jeszcze przed południem.

Jedziemy w Rudawy Janowickie. Moja ulubiona panorama, którą można podziwiać z Radomierza. Na pierwszym planie Sokole Góry, a za nimi jeszcze ośnieżone Karkonosze.
Sarny i ich lusterka ;)

Rudawy Janowickie, to jak już wielokrotnie pisałam moje najukochańsze pasmo górskie na Dolnym Śląsku. Ze wspinaczką kojarzone są zazwyczaj Sokoliki, które stanowią główny punkt szkoleniowy. Skałek w całym Rudawskim lesie jest mnóstwo, a z dokonaniem właściwego wyboru na pomoc przychodzi wspomniany przewodnik. Wybraliśmy rejon Janowickiego Grzbietu i dość pokaźną i rozbudowaną skałkę - Fajkę - gdzie swego czasu, na jej szczycie można było podziwiać piękną panoramę, wygodnie usadawiając się na metalowej ławeczce. Niestety nam nie było już dane tego doświadczyć. Ktoś z niewiadomych przyczyn postanowił ją usunąć.

Fajka - Wiszący Kamień, strona południowa.

Na Wiszącym Kamieniu.

Rylec - trudno dostępna turnia położona tuż obok Fajki.

Po sąsiedzku - Góry Sokole.

Krótki zjazd z Wiszącego Kamienia na Fajce.

Widok na Wiszący Kamień od strony wschodniej.

Tego dnia naszym łupem stały się trzy drogi:
* Droga Klasyczna przez Wiszący Blok IV (Fajka - Wiszący Kamień)
* Świerkowe Zacięcie III ( Fajka - Kazalnica)
* Świerkowa Rysa V (Fajka - Kazalnica)

8 komentarzy :

 1. Fajnie, gratuluje udanego wypadu :)
  A udało Ci się coś poprowadzić? :D
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, wspinaliśmy się na razie tylko na wędkę :)

   Usuń
  2. Czyli rozumiem, że na górę można wejść bez trudności by zawiesić wędkę?

   Gratuluje rozpoczęcia sezonu wspinaczkowego w tym roku :-)

   Usuń
  3. Artur, zależy o jaką skałkę Ci chodzi. Na sam blok szczytowy Fajki, czyli Wiszący Kamień jest parę, około 3 metrów IV terenu, z jednym ringiem. Dużo dróg kończy się poniżej bloku szczytowego i trudności dojścia, by założyć wędkę na górze nie przekraczają II. Jeżeli myślisz o wspinaniu w Rudawach Janowickich, koniecznie zaopatrz się w przewodnik o którym pisałam w poście. Każda skałka jest bardzo dokładnie opisana, z informacjami między innymi właśnie o możliwości założenia wędki.

   Usuń
  4. Ok, dzięki za informacje. Właśnie słyszałem, że te przewodniki Kajcy są bardzo dobre, zarówno ten o Rudawach jak i Sokolikach. Kiedyś na pewno kupię.

   Usuń
 2. Jak dla mnie bomba. Dobry wypad w dobrą pogodę!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę, że zaczęliśmy sezon wspinaczkowy 2014 w tym samym czasie:)

  OdpowiedzUsuń