KAŻDEMU JEGO EVEREST - odznaka górska PTTK

Po 10 latach przerwy, powracam do starych nawyków jakie miałam za czasów juniorskich, a mianowicie do zbierania odznak. W podjęciu tej decyzji wspomogła mnie pandemia, perspektywa  wyłączenia aplikacji Endomondo (utracenie historii treningów/wycieczek górskich) oraz brak ciężkich argumentów do ruszenia tyłka z domu. Zapomniałam jak wiele frajdy i satysfakcji przynosi tego typu zajęcie! Zachęcam Was do spróbowania i ostrzegam, że może to być uzależniające, ale przecież o to chodzi by być aktywnym górsko cały czas, a nie tylko "od święta"! Planuję na blogu opublikować serię o odznakach, jakie można kolekcjonować. Na pierwszy rzut idzie "Każdemu Jego Everest", o której sama dowiedziałam się dopiero w tym roku mimo iż funkcjonuje już wiele lat!

Dlaczego odznaka "Każdemu Jego Everest" jest fajna? Bo nawiązuje do najwyższej góry świata! I co by się na niej obecnie nie działo i jak bardzo nie byłaby skomercjalizowana, to pewnie nie raz marzyliście o Dachu Świata. Po prostu, góra gór - najwyższa na naszym globie! Zainteresowałam się tą odznaką szczególnie, ponieważ może być zdobywana w górach nie tylko leżących w Polsce (bardzo wiele odznak PTTK tego wymaga), więc daje wiele możliwości i wariantów. O co chodzi w tej odznace? Odsyłam do pełnej treści regulaminu:

_______________________________________

W 20 rocznicę pierwszego zimowego wejścia polskiej wyprawy na Mount Everest 8848 m
Zarząd Oddziału PTTK ODDZIAŁ "ZIEMIA WADOWICKA" w WADOWICACH
ustanawia Odznakę Turystyczną PTTK

"KAŻDEMU JEGO EVEREST - 8848" 


R E G U L A M I N

 1. Odznaka ma na celu popularyzację turystyki górskiej i zachęcanie do systematycznego jej uprawiania bez względu na wiek i kondycję fizyczną.

 2. Odznaka może być zdobywana w Polsce i poza granicami, na szlakach turystycznych oraz poza szlakami.

 3. Ustala się następujące stopnie odznaki:

  • popularna / srebrno-błękitno-biała / - aby ją zdobyć należy pokonać 8848 m przewyższenia podczas dowolnej ilości wędrówek,

  • brązowa / brązowa / - odznaka popularna + 2x8848 = 3x8848 m od początku wędrówek,

  • srebrna /srebrna / - odznaka brązowa + 4x8848 = 7x8848 m od początku wędrówek,

  • złota / złota / - odznaka srebrna + 7x8848 = 14x8848 m od początku wędrówek.

  • duża złota / złoto-błękitno-biała - odznaka złota + 16x8848 = 30x8848 m od początku wędrówek

  Odznakę zdobywa się w kolejności stopni. Nadwyżka przewyższeń nie przenosi się na stopień kolejny.

 4. Podczas jednego dnia wędrówki zalicza się różnicę w podejściu między najwyższym i najniższym punktem w metrach. Podczas wędrówki wielodniowej każdy dzień zalicza się osobno. Dopuszcza się dowolną liczbę powtórzeń takiej samej wycieczki.

 5. Czas zdobywania poszczególnych stopni jest dowolny.

 6. Odznaka „Każdemu Jego Everest 8848” jest odznaką honorową i przyznawana jest się na podstawie tabeli zawierającej co najmniej: datę wycieczki, punkt najniższy na trasie, jego wysokość nad poziomem morza, punkt najwyższy na trasie w podejściu, jego wysokość nad poziomem morza, różnicę wysokości (przewyższenie) i sumę przewyższeń

 7. Dopuszcza się weryfikację odznaki w książeczce „Każdemu Jego Everest 8848” zawierającej opis trasy, charakterystyczne miejsca, pieczątki ze schronisk, zdjęcia z trasy itp. W/w książeczka musi zawierać różnicę przewyższeń na każdej trasie oraz sumę przewyższeń.

 8. Dokumentację przesyła się na adres pttk.wadowice@gmail.com lub PTTK Oddział "Ziemia Wadowicka", ul. Emilii i Karola Wojtyłów 4, 34-100 Wadowice.

 9. Uprawnionymi do weryfikacji dokumentacji i przyznawania odznak jest Terenowy Referat Weryfikacyjny GOT PTTK Oddziału „Ziemia Wadowicka”. TRW GOT wystawia imienne legitymacje potwierdzające zdobycie odznaki.

 10. Odznaki można nabyć bezpośrednio lub wysyłkowo w PTTK Wadowice.

_______________________________________

Jak wygląda w praktyce przygotowanie zestawienia do weryfikacji?

Są dwie opcje prowadzenia swojej historii wycieczek górskich i co za tym idzie przedstawienia w jakich miejscach zdobywaliśmy metry przewyższenia. Dla odznaki "Każdemu jego Everest" nie ma oficjalnie wydanej książeczki. Mamy do wyboru formę papierową, np. w postaci zeszytu/segregatora/eleganckiej kroniki. Wszystko zależy od naszej inwencji twórczej, ważne tylko, żeby znajdowały się tam czytelne dane dla weryfikatora. Potwierdzeniem za odbyte wycieczki  mogą być dołączone zdjęcia, przybite pieczątki, wydruk śladu GPS. Takie namacalne prowadzenie zestawienia jest pracochłonne, ale bardzo satysfakcjonujące (tego typu rzeczy nabierają niesamowitej wartości sentymentalnej po kilku latach). Gdy przyjdzie czas na weryfikację, nasze zebrane "metry w terenie" należy dostarczyć osobiście do siedziby PTTK Ziemia Wadowicka bądź wysłać pocztą (pełny adres znajduje się w regulaminie). Drugą, wygodniejszą opcją jest prowadzenie zestawienia w formie tabeli w arkuszu kalkulacyjnym. Wtedy należy do weryfikacji wysłać maila (adres znajduje się w regulaminie) z załącznikiem w postaci pliku (zestawienie w formie tabeli) oraz paczkę zdjęć jako potwierdzenia odbytych wycieczek.

Odznaka w stopniu popularnym może być zdobyta za wycieczki odbyte w przeszłości. Wtedy należy rozpisać zestawienie od najwcześniejszych do najstarszych wycieczek. Natomiast na kolejne stopnie odznaki, metry trzeba zdobywać już na bieżąco, mając zweryfikowany oficjalnie stopień "popularny"!


Jak zdobyłam stopień popularny?

Utworzyłam tabelę w arkuszu kalkulacyjnym z zestawieniem skrupulatnie zbieranych różnic w metrach pomiędzy punktem najniższym a najwyższym na danej wycieczce górskiej. Możecie wykorzystać mój wygląd tabeli znajdujący się poniżej (wzorowałam się na takiej tabeli). Zastrzeżeń od weryfikatora nie było. Wspomagałam się stroną mapa-turystyczna.pl oraz mapy.cz w celu precyzyjnego wykazania najniższych i najwyższych punktów na trasie. Następnie wysłałam maila z załączeniem pliku (tabeli), paczkę zdjęć oraz podałam dane adresowe.


Moje zestawienia na odznakę w stopniu "popularnym" utworzone w arkuszu kalkulacyjnym.

Po kilku dniach otrzymałam maila zwrotnego, że weryfikacja przebiegła pomyślnie, a w drodze już jest list z odznaką i oficjalnym papierem dowodu, że znajduję się w ewidencji zdobywców. Po otrzymaniu przesyłki, należy wpłacić na konto bankowe oddziału kwotę za odznakę oraz wysyłkę (ok 15-20zł).

Oficjalne papiery dowodowe oraz przepiękna odznaka.

Do weryfikacji na kolejne stopnie odznaki nie trzeba wysyłać tej karteczki z powrotem do oddziału PTTK Ziemia Wadowicka. Otrzymamy numer weryfikacyjny, który sami możemy sobie później wpisać.

Każdemu jego Everest. 😍 Odznaka pięknie prezentuje się na żywo. Zdjęcie tego nie oddaje.

TO JAK, ZDOBYWACIE SWÓJ EVEREST?

_______________________________________


Aktualizacja:
grudzień 2021

W 2021 roku udało mi się uzbierać metry przewyższenia na stopień brązowy. Tabela prezentuje się całkiem ciekawie i różnorodnie. Oby atak na srebro nie dłużył się latami! 😎

____________________________________________________________

* źródła wykorzystanego zdjęcia tytułowego oraz grafiki:


Komentarze

 1. Anonimowy30/5/23 18:54

  Gratulacje.
  Są jeszcze jakieś odznaki które można zdobyć mieszkając za granicą?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam innych, polskich odznak sygnowanych logiem PTTK umożliwiających zdobywania ich za granicą. Może lokalne organizacje turystyczne w danym kraju mają swoje odznaki?

   Usuń
 2. Gratulacje! I dziękuję za inspirację. Po odznakach "Tatrzańskie Dwutysięczniki" oraz "Turystyczna Korona Tatr" zabrałem się za 8848 i uzbierało się na poziom popularny i brązowy. Czekam na weryfikację :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jednak chyba źle zrozumiałem regulamin. Okazuje się, że do stopnia brązowego zaliczają się tylko te wycieczki, które odbyły się po uzyskaniu odznaki popularnej. Nie jest to zbyt jasno napisane moim zdaniem. No cóż, trzeba zacząć zbierać na brąz od początku :)

   Usuń
  2. Bardzo sprawny kontakt jest z samym oddziałem PTTK "Ziemia Wadowicka", więc w razie pytań możesz śmiało napisać maila z prośbą o interpretację regulaminu itp. Ja jak znajdę wolną chwilę, to zacznę spisywać swoje metry przewyższenia do tabelki - sama jestem ciekawa ile uzbierałam już na stopień srebrny.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty

Jezioro Iseo - poradnik praktyczny [gotowiec urlopowy!]

SCHRANKOGEL - trzytysięcznik dla początkujących

Inntaler Höhenweg - trekking w Alpach dla początkujących [informacje ogólne i praktyczne, wskazówki, koszty]

DRABINA WAŁBRZYSKA - kondycyjny wycisk w Sudetach!