Jezioro Iseo - poradnik praktyczny [gotowiec urlopowy!]

Razem z przyjaciółką na początku maja spędziłam tydzień nad włoskim Jeziorem Iseo (wł. Lago d'Iseo). Poniższy post opisuje w jaki sposób zorganizowałyśmy sobie wyjazd oraz przedstawia propozycje i pomysły na ciekawe spędzenie tam czasu - taki swego rodzaju "gotowiec urlopowy" dla wszystkich spragnionych: 

 • ekspozycji witaminy D przed lub po sezonie
 • widoków na jedno z ciekawszych połączeń krajobrazowych - jeziora i gór  
 • solistów/solistek, par, rodzin, paczek przyjaciół - chcących zmienić trochę klimat i otoczenie
 • górskich trekkingów
 • fanów via ferrat
 • smaku włoskiej pizzy oraz  Aperola Spritza
 • zwiedzenia popularnych włoskich miast
 • rowerzystów i fanów rekreacyjnych sportów wodnych
 • "człowieków-jaszczurek" lubiących leżeć plackiem na plaży w pełnym słońcu

Gdy w Polsce wiosna leniwie dopiero się rozkręcała, razem z przyjaciółką byłyśmy już spragnione słońca i wyższej temperatury powietrza, dlatego postanowiłyśmy trochę zmienić szerokość geograficzną. Od razu na myśl przyszły nam Włochy i popularne w tym okresie Jezioro Garda, jednak z biegiem dorzucania w notatki kolejne znalezione informacje, okazało się, że kierunek ten najlepiej jest ogarnąć mając do dyspozycji samochód. Na naszą dwójkę, ta opcja po prostu była zbyt kosztowna, a tak naprawdę pomysł na wyjazd w maju wpadł nam do głowy spontanicznie, bez posiadania jakiś większych funduszy przeznaczonych na ten cel. Rozpoczęłyśmy poszukiwania miejsca zastępczego, mającego podobny charakter, ale lepsze (pewne) skomunikowanie transportem publicznym, najlepiej w niedalekiej odległości od lotniska w Bergamo (możliwość zmniejszenia kosztów transportu głównego poprzez wyhaczenie tanich biletów lotniczych przewoźnika Ryanair na trasie Wrocław-Bergamo). Jezioro Iseo będące jakby miniaturką Jeziora Garda, idealnie wpasowało się w nasze potrzeby!


DLACZEGO WARTO WYBRAĆ JEZIORO ISEO jako bazę wypadowo-urlopową?

 • Na tle sąsiednich konkurentów (Garda, Como) wydaje się być bardziej włoskie niż stricte turystyczne, co za tym idzie: mniej turystów, niższe ceny, lokalny klimat
 • Prosty dojazd w formule samolot + pociąg. Jesteśmy w stanie zorganizować wyjazd i całkiem sprawnie przemieszczać się bez własnego samochodu. Mając do dyspozycji samochód - wiadomo - zakres działalności znacznie się usprawnia i rozszerza, ale taka opcja jest korzystniejsza dla większej ilości osób
 • Największa wyspa znajdująca się na europejskim jeziorze - Monte Isola
 • Dobre połączenia kolejowe z popularnymi, włoskimi miastami - Mediolan, Wenecja, Werona. Czas przejazdu w zależności od miasta od 1,5h do 3,5h.
 • Iseo zapewnia tego samego rodzaju atrakcje co np popularna Garda, tzn: są i via ferraty, są szlaki turystyczne, są trasy rowerowe i oczywiście smażing-plażing!
 • Wzdłuż wschodniego wybrzeża jeziora prowadzi czynna linia kolejowa - klarowny rozkład jazdy!
 • Świetny kierunek całoroczny! Idealny wręcz na miesiące przejściowe (marzec, kwiecień, maj oraz wrzesień, październik, listopad).


NASZE JEZIORO ISEO (transport główny, nocleg, koszty):

Leciałyśmy z Wrocławia do Bergamo, w terminie "po polskim weekendzie majowym", a dokładniej od 6 do 14 maja. Za bilet z bagażem rejestrowanym 10 kg dla jednej osoby w dwie strony zapłaciłyśmy 211 zł (2022 r), dokonując zakupu z miesięcznym wyprzedzeniem. Termin wyjazdu uzależniłyśmy od najtańszych biletów jakie były dostępne na maj. Na lotnisku w automacie biletowym zakupiłyśmy bilety autobusowe do Bergamo (dworzec kolejowy - czas przejazdu 20 minut) za 2,40 euro - strefa 3. 

Na dworcu kolejowym stoją automaty biletowe. Najlepiej sprawdzić sobie najpierw propozycje połączeń na stronie Trenitalia, a następnie dokonywać zakupu na konkretną konfigurację. Koszt przejazdu na trasie Bergamo - Iseo (przesiadka w Brescii) wyniósł 6,80 euro, a czas przejazdu zajął ok. 2h.

W  wiosce Iseo naszą bazę wypadową miałyśmy na campingu "Camping del Sole". Wynajęłyśmy na tydzień chalet 4 os. (domek murowany). Miałyśmy do dyspozycji prywatną łazienkę, aneks kuchenny (wyposażony) z pokojem ( i rozkładaną wersalką) oraz osobny pokój. Do tego werandę z leżakiem oraz stołem i krzesłami. Cena w sezonie to około  50 euro/dzień/za domek. Rezerwacji można dokonać na stronie campingu bądź na platformie booking.com.

Iseo.

W Iseo polecamy:
 • Pizzę na kawałki -  "Forno Di Porta Del Campo"
 • Lody -  "Le Chiatte" oraz "La Mongolfiera (pino pinguino)


Pizza i lody we Włoszech to punkt obowiązkowy!

 • Market spożywczy Conad (nazwę przechrzciłyśmy na Conrad'a 😉)- bardzo dobrze zaopatrzony i w niedalekiej odległości od campingu na którym nocowałyśmy.
 • Camping del Sole na którym nocowałyśmy. Dostęp do campingowej plaży, dużo zieleni i biegające po trawie króliki! Bezproblemowa komunikacja po angielsku z personelem w recepcji! Wiele opcji noclegowych: od murowanych domków, po stałe namioty z wyposażeniem.


CO ROBIĆ NAD JEZIOREM ISEO?

OFICJALNY PORTAL JEZIORA ISEO
(noclegi, propozycje wycieczek, aktualne wydarzenia)


Kilka propozycji (na pogodę i niepogodę):

🔶 MONTE ISOLA czyli największa wyspa na jeziorze w Europie! - przepłynięcie promem oraz zwiedzanie (trekking lub na rowerze) z dodatkiem kawy i ciasteczka, a może sardynek z polentą? Opcji jest wiele! 
Monte Isola.

Na wyspę Monte Isola można dostać się promem. Na samej wyspie jest bardzo urokliwie i klimatycznie!

Monte Isola to punkt obowiązkowy podczas pobytu nad Jeziorem Iseo! Wyspa jest górzysta i bardzo urokliwa! Pełna zapachu kwiatów i rozmarynu! A co do kwiatów... Na wyspie odbywa się Święto Podwyższenia Św. Krzyża (La Fiesta di Santa Croce). Mieszkańcy Carzano dekorują ulice i domy setkami tysięcy papierowych, ręcznie wykonanych kwiatów! Całe rodziny już dwa lata przed Świętem przygotowują dekoracje a samo Święto odbywa się w połowie września, co 5 lat.

Rosnące na wyspie kwiaty - tutaj akurat prawdziwe!

* Jezioro Iseo ma w sumie trzy wyspy: Monte Isola oraz dwie bardzo malutkie, prywatne wysepki: Isola de Loreta oraz Isola di san Paolo.

1. Włoska kawa z wiodokiem na jezioro. 2. Kultowy, włoski skuter.

Monte Isola.

Monte Isola.

Widok na Jezioro Iseo oraz góry ze znajdującego się na wzgórzu sanktuarium "Madonna della Ceriola".

Monte Isola w 2016 roku doznała istnego trzesięnia turystycznego, a to za sprawą pływającego pomostu łączącego Sulzano z wyspą Monte Isola oraz wysepką San Paolo*. Pomarańczowy pomost został zaprojektowany przez dwóch artystów - Christo i Jean Claude i nazwany "The Floating Piers". Pomost wykonano z modułów polietylenowych, które poruszały się wraz z falującą wodą. Konstrukcja została rozebrana po dwóch tygodniach, ze względu na liczne sprzeciwy oraz "przeciążenie turystyczne".

Monte Isola. 


🔶 VIA FERRATY - w okolicy Jeziora Iseo znajduje się kilka via ferrat o różnych trudnościach.
Via ferrata Corna Trentapassi.

🔶 WYCIECZKA DO REZERWATU PRZYRODY "Torbiere del Sebino" - bliski kontakt z naturą nieopodal Iseo.


🔶 KAJAK oraz inne sporty wodne

Jezioro to przede wszystkim woda. Dla lubiących rekreacyjne sporty wodne, jest wiele dostępnych wypożyczalni. My skusiłyśmy się na kajak z wypożyczalni w sąsiedniej wiosce - Pilzone. Świetnie było zobaczyć jezioro z innej perspektywy!

Koszt wypożyczenia kajaka 2 os. na dwie godziny wyniósł 30 euro.🔶 CAŁODNIOWE WYCIECZKI PIESZE - propozycje trekkingów.
  
Okolice jeziora Iseo to także góry. Portal Visit Lake Iseo proponuje mnóstwo tras trekkingowych. Pamiętać należy, by spojrzeć na ilość metrów przewyższania, gdyż trasy często zaczynają się z poziomu tafli jeziora (185 m. n.p.m.), a okoliczne szczyty mogą mierzyć od 1200 do 2000 m n.p.m.! Najważniejsze szczyty w okolicy to m.in : Corna Trentapassi, Punta Almana, Monte Guglielmo oraz Monte Bronzone.
Okoliczne szczyty sięgające 2000 m n.p.m.

Szczyt Corna Trentapassi z rewelacyjnym widokiem na całe Jezioro Iseo!


🔶 ROWEREM DOOKOŁA JEZIORA ISEO i nie tylko 

Rejon Jeziora Iseo oferuje świetne tereny pod każdego rodzaju kolarstwo!

🔶 USIĄDŹ NA WIELKIEJ ŁAWCE, tzw. "BIG BENCH" - seria krótkich spacerów z wielkim celem.

Wokół Jeziora Iseo na ciekawych punktach widokowych znajduje się 6 wielkich ławek* z "Big Bench Community Projekt" (BBCP).
* Co ciekawe, mamy w Polsce swoją wielką ławkę na Dolnym Śląsku!

🔶ZWIEDZANIE POPULARNYCH WŁOSKICH MIAST: MEDIOLAN, WERONA, WENECJA!

W przedziale od 1.5h do 3.5h jesteśmy w stanie dojechać pociągiem z Iseo do wielkich włoskich miast! My podczas pobytu wybrałyśmy Weronę, która marketingowo okrzyknięta została "Miastem Zakochanych". W mieście spędziłyśmy cały dzień, przechadzając się pomiędzy wąskimi uliczkami oraz wstępując do różnych kawiarenek i restauracji. Niestety prawej piersi Julii nie udało się pomacać...

Dzień w Weronie.


🔶 FRANCIACORTA na wieczór i niepogodę

A gdy już przyjdzie czas na odpoczynek i błogi relaks, warto skosztować jednego z najwyżej ocenianych włoskich win musujących - Franciacorty! Produkuje się je na południowych krańcach Jeziora Iseo (nazwa regionu jest jednocześnie nazwą wina). Wino dojrzewa przez 18 miesięcy przy zastosowaniu tradycyjnej metody fermentacji butelkowej.


🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸


PRZYDATNE LINKI:
🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸

Jak widać, jest co robić nad Jeziorem Iseo! To świetny kierunek dla niezmotoryzowanych, a chcących poczuć klimat alpejskiego jeziora ze wszystkimi atrakcjami. 

Na koniec jeszcze mały tip od Skadi! By wydłużyć wspomnienia i smak Włoch,  polecam w ramach "pamiątki" kupić sobie siatkę (a nawet dwie, a co!) czerwonych pomarańczy (odmiana Tarocco)! Pychota! 

Komentarze

 1. O, następny fantastycznie opracowany przewodnik przez Ciebie, opisujący tym razem region Jeziora Iseo we Włoszech. Po przeczytaniu odkryłem w nim wiele cennych informacji na temat tego urokliwego miejsca. Super powiązałaś informacje praktyczne z osobistymi odczuciami z pobytu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chętni wróciłabym nad Iseo, mając do dyspozycji samochód, bo wtedy więcej można zobaczyć czy zwiedzić górskich miejsc tj. ferraty czy dojazd na start szlaku. :)

   Usuń
 2. Kalina 00718/7/22 16:27

  Świetny poradnik. Chciałabym pojechać tam i osobiście na żywo poznać opisywane atrakcje tego regionu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że kwiecień - maj oraz wrzesień, październik a może i nawet listopad to najlepsze miesiące, by nie umrzeć od upałów, no chyba że ktoś bardzo lubi. :)

   Usuń
 3. Anonimowy24/8/22 15:54

  Cześć! Czy zwiedzenie okolic jeziora daje możliwość zrobienia tego promem (wysiadanie w poszczególnch miejscowowściach i wsiadanie na kolejnych)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej nie w pełnej krasie. Zobacz chociażby na linie płynięcia promów - np na mapy.cz i ogólne rozkład rejsów. Na pewno prędzej się uda takie zwiedzanie na wschodnim wybrzeżu (chociaż i tak z mnóstwem przesiadek) niż na zachodnim wybrzeżu.

   Usuń
 4. Anonimowy16/1/23 19:04

  Domek za 50 euro w sezonie? Zdecydowanie nie. Polecam lekturę cennika.

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy22/2/23 11:45

  Cześć, czy sprzęt na via ferratę brałyście z Polski czy jest jakaś wypożyczalnia w Iseo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć! Tak, sprzęt via ferratowy zabrałyśmy z Polski (każda z nas miała bagaż rejestrowany 10 kg). Raczej w okolicach Iseo będzie trudno o wypożyczalnię, gdyż nie jest to region stricte via ferratowy.

   Usuń
 6. właśnie wróciliśmy z tygodniowego pobytu nad ISEO. Było warto. Niebawem opiszemy co nieco

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Co udało się zobaczyć, zwiedzić, zdobyć? 😀

   Usuń
 7. Anonimowy18/4/23 12:55

  Wiesław. Byłem nad ISEO w 2009 i 2010 roku.Miałem okazję się kąpać w tym jeziorze.Przepiękne miejsce godne polecenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po roku wróciłam nad Iseo (2023) na kilkudniowy pobyt i mam w planach kolejne powroty! :)

   Usuń
 8. Planuję pojechać na rodzinny wyjazd do Włoch. Na pokładzie mamy 2-latka, ktory ma już doświadczenie w wędrówkach górskich na nóżkach lub w nosidle. Pytanie zatem czy okolice Lago są przyjazne maluchom i czy najlepiej wtedy wypożyczyć auto czy wystarczy nam transport publiczny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z transportem publicznym jest ten problem, że poza nielicznymi wyjątkami (np połączenie miejscowości Castro, położonej nad samym brzegiem jeziora z Ceratello, ok. 800 m. n.p.m.) ogranicza się on raczej do dna głównych dolin - a w rejonie Iseo te są niskie. Trzeba więc mieć na uwadze, że większość wycieczek przyjdzie nam zaczynać z pułapu 200-300 m. n.p.m. a podejścia są często dość uciążliwe. Zabudowa wiosek sięga wysoko, nawet do ponad 1000 m. n.p.m. a szlaki często prowadzą stromymi szutrówkami. Nie ma w tym wielkich trudności, ale potrafi być to nużące bo "prawdziwe" góry zaczynają się dość wysoko. Znajdzie się jednak parę malowniczych punktów widokowych poniżej 1000 m. n.p.m., spokojnie dostępnych z dzieckiem. Osobiście samochód zostawiłabym w domu z innego powodu - drogi w rejonie jeziora są wąskie i kręte, skrzyżowania często pozbawione widoczności, bardzo słabo wygląda też kwestia miejsc parkingowych.

   Usuń
 9. Anonimowy28/8/23 13:58

  Piękne miejsce

  OdpowiedzUsuń
 10. Anonimowy25/2/24 11:23

  Cześć, chciałbym w miejscowości Lovere kupić mieszkanie. Czym mógłbym z Tobą porozmawiać i dowiedzieć się więcej szczegółów o tej miejscowości i tym jeziorze ?Podaj do się ie namiary?Pozdrawiam.Hubert 600 316 705

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty

SCHRANKOGEL - trzytysięcznik dla początkujących

DRABINA WAŁBRZYSKA - kondycyjny wycisk w Sudetach!

Inntaler Höhenweg - trekking w Alpach dla początkujących [informacje ogólne i praktyczne, wskazówki, koszty]