Gesäuse Hüttenrunde - tygodniowa runda po schroniskach w Alpach Ennstalskich [informacje podstawowe & praktyczne]


Na mapie Austrii szukaliśmy jakiegoś kilkudniowego, trekkingu z zapleczem schroniskowym, ale oferującym trochę więcej kontaktu z zielenią, aniżeli księżycowych krajobrazów. Wiele szlaków długodystansowych, zwłaszcza w austriackim Tyrolu ma charakter wysokogórski, który oskubany jest z soczystej zieleni czy starych i różnorodnych drzewostanów. Mieliśmy ochotę tym razem poczuć alpejskie, późne lato w przytulniejszej aurze i poznać dzikszą część Austrii. Znaleźliśmy propozycję trasy/szlaku długodystansowego "Gesäuse Hüttenrunde", który odwiedza najważniejsze schroniska górskie znajdujące się w Alpach Ennstalskich i Parku Narodowym Gesäuse oraz przedstawia najpiękniejsze zakątki tego regionu. Alpy Ennstalskie są pasmem górskim należącym do Północnych Alp Wapiennych i znajdującym się w Austrii (na południe od Linz). Najwyższym szczytem jest Hochtor (2369 m n.p.m.) - wznoszący się nad schroniskiem Heßhütte (etap 2). Charakterystyczną cechą tych gór są wystające białe, strzeliste ściany, które u podnóża otoczone są gęstymi lasami. Takie połączenie daje niesamowity efekt, zwłaszcza gdy na niebie dużo się dzieje. 

Głównym miastem regionu jest Eisenerz, choć trasa "Gesäuse Hüttenrunde" przebiega w pobliżu niewielkiej miejscowości Admont, która może poszczycić się największą na świecie klasztorną biblioteką. Na półkach zgromadzono 70 000 książek, a samo opactwo przechowuje ich prawie 120 000!

Gesäuse Hüttenrunde - informacje podstawowe

 • Austria (kraj związkowy Styria) - wschodnia część kraju.
 • Alpy Ennstalskie (częściowo Park Narodowy Gesäuse).
 • Dystans: ok 111 km.
 • 7 dziennych etapów (6 noclegów w schronisku na trasie).
 • Etap 5 wymaga przetransportowania się taksówką bądź autobusem z Weidendom na przełęcz Buchauer Sattel (861 m n.p.m.).
 • Trudność: średnio-trudny (szlak czerwony).
 • Przewyższenie  ↑ 6104 m ↓ 6086 m
 • Najwyższy punkt na trasie 1821 m n.p.m.
 • Najniższy punkt na trasie 497 m n.p.m
 • Punkt startowy oraz końcowy - miejscowość Admont.
 • Najlepszy okres na przejście trasy: czerwiec- wrzesień.
 • Mapa: Ennstal Alps nr 16, skala 1: 25 000; wyd. Alpenverein.
 • Trasa nie prowadzi przez szczyty.
 • Prośba lokalnych służb: jeżeli przyjechałeś samochodem, umieść notatkę z adnotacją, że jesteś na Gesäuse Hüttenrundwanderweg (wraz z datą powrotu i numerem telefonu), w widocznym miejscu (przednia szyba).
 • W Admont jest kilka parkingów, natomiast w większości płatnych. My zaparkowaliśmy na bezpłatnym placyku przed dworcem kolejowym.
 • Oficjalny portal Gesäuse.
 • Oficjalny portal Parku Narodowego Gesäuse.

Lokalizacja Alp Ennstalkich (eng. Ennstal Alps,  niem. Ennstaler Alpen)

Zarys całej trasy Gesäuse Hüttenrunde.
www.outdooractive.org

Gesäuse Hüttenrunde - dlaczego warto!

 • Gotowa trasa obejmująca najciekawsze tereny Alp Ennstalskich z zapleczem schroniskowym. Dokonywanie rezerwacji poprzez platformę Alpsonline.org lub kontakt e-mail nie stanowi problemu.
 • Wystarczy tydzień urlopu (z wolnymi weekendami).
 • Dojazd z Wrocławia zdecydowanie szybszy niż w inne górskie rejony Austrii (np. Tyrol). Trasa prawie w całości prowadzi autostradami.
 • Góry niższe niż tyrolskie trzytysięczniki i pozbawione lodowców, za to strzeliste i fotogeniczne (wapienne, białe szczyty, zielone doliny - piękny kontrast i urozmaicenie).
 • Trasa "Gesäuse Hüttenrunde" nie wymaga idealnej pogody przez okres całej wędrówki. Etapy nie wyprowadzają na żadne szczyty (choć oczywiście są fragmenty poprowadzone dość wysoko - ok. 1800 m n.p.m.). W zależności jak na to spojrzymy, fakt ten może być atutem, gdy nie chcemy się zamartwiać sprawami pogody. Wędrowanie podczas padającego deszczu, w obrębie Parku Narodowego Gesäuse jest bardzo magiczne. Kto lubi wędrówki w deszczu, na pewno będzie zadowolony!
 • Trasa tworzy pętlę - miejsce początkowe i końcowe to ta sama miejscowość - odchodzą nam sprawy związane z szukaniem transportu powrotnego.

Dojazd do Admont (start/meta trasy Gesäuse Hüttenrunde)

 • Pociągami/ autobusami - da się, ale to skomplikowane. Dużo przesiadek, zapewne potrzeba wygospodarować więcej niż jeden dzień na dojazd.
 • Samolotem - też się pewnie da, ale wyjdzie drogo, a i tak potem trzeba będzie skorzystać z pociągów i autobusów
 • Samochodem - jedyna rozsądna opcja. Z Wrocławia do Admont, przez Czechy to około 8h jazdy (płatnymi autostradami czeskimi oraz austriackimi) i ok 630 km. Dodatkowa opłata czeka nas tuż przed końcem trasy - by zjechać do Admont, trzeba przejechać przez płatny tunel "Bosruck Tunnel" - koszt 6 euro (bramki). Od jakiegoś czasu winiety na autostrady można kupić online. Austriacka winieta oraz czeska winieta.


ETAPY GESÄUSE HÜTTENRUNDE


ETAP #01

Admont - Mödlingerhütte

Dystans: 14,4 km ::::: Przewyższenie: ↑ 1237 m  ↓ 360 m ::::: Czas: 6h
Najwyższy punkt: 1542 m n.p.m. ::::: Najniższy punkt: 638 m n.p.m.
Kontakt do schroniska Mödlingerhütte:  Alpenvereinshhütten (możliwość rezerwacji noclegu poprzez platformę alpsonline.org


Na etapie 1 trasy Gesäuse Hüttenrunde.

Na etapie 1 trasy Gesäuse Hüttenrunde.

Na etapie 1 trasy Gesäuse Hüttenrunde.

Schronisko Mödlingerhütte  na etapie 1 trasy Gesäuse Hüttenrunde. Z widokiem na majestatyczny Admonter Reichenstein (2251 m n.p.m).


ETAP #02

Mödlingerhütte - Heßhütte

Dystans: 13,2 km ::::: Przewyższenie: ↑ 950 m  ↓ 770 m ::::: Czas: 5h
Najwyższy punkt: 1704 m n.p.m. ::::: Najniższy punkt: 754 m n.p.m.
Kontakt do schroniska *Heßhütte: Oficjalna strona schroniskaAlpenvereinshhütten (możliwość rezerwacji noclegu poprzez platformę alpsonline.org

* najemcą schroniska jest Polka Kazimiera Kozik.
** Heßhütte nie dysponuje prysznicem.


Na etapie 2 trasy Gesäuse Hüttenrunde.

Schronisko Heßhütte na etapie 2 trasy Gesäuse Hüttenrunde.


ETAP #03

Heßhütte  - Ennstalerhütte

Dystans: 18,6 km ::::: Przewyższenie: ↑ 1301 m  ↓ 1475 m ::::: Czas: 7,5h
Najwyższy punkt: 1821 m n.p.m. ::::: Najniższy punkt: 491 m n.p.m.
Kontakt do schroniska Ennstalerhütte: Alpenvereinshhütten (możliwość rezerwacji noclegu poprzez platformę alpsonline.org

Ennstalerhütte nie dysponuje prysznicem.

Na etapie 3 trasy Gesäuse Hüttenrunde.


ETAP #04

Ennstalerhütte - Haindlkarhütte

Dystans: 14,7 km ::::: Przewyższenie: ↑ 602 m  ↓ 1028 m ::::: Czas: 5h
Najwyższy punkt: 1544 m n.p.m. ::::: Najniższy punkt: 576 m n.p.m.
Kontakt do schroniska Haindlkarhütte: Alpenvereinshhütten , email: info@haindlkarhuette.at (bez problemu dokonaliśmy rezerwacji po przez e-mail).

Na etapie 4 trasy Gesäuse Hüttenrunde.


ETAP #05a oraz #05b

Haindlkarhütte - Weidendom (zejście szlakiem podejściowym z etapu 4)

Dystans: 4,3 km ::::: Przewyższenie: ↑ 0 m  ↓ 510 m ::::: Czas: 3,5h
Najwyższy punkt: 1118 m n.p.m. ::::: Najniższy punkt: 583 m n.p.m.

Etap 5 wymaga przetransportowania się z Weidendom na przełęcz Buchauer Sattel.
Portal Gesäuse proponuje skorzystać z lokalnej taksówki Sammeltaxi. My znaleźliśmy dużo tańsze rozwiązanie. Po prostu skorzystaliśmy z autobusu. Trasa Weidendom - Admont; Admont - Buchauer Sattel. Linia autobusowa nr 910 oraz 912. Wyszukiwarka połączeń oraz rozkłazd jazdy. Bilety można zakupić u kierowcy.


Na trasie etapu 5a. Jeden z najpiękniejszych widoków jakie było dane nam zobaczyć podczas całego przejścia Gesäuse Hüttenrunde. 

Parking Haindlkarparkplatz.

Buchauer Sattel - Admonterhaus

Dystans: 5,5 km ::::: Przewyższenie: ↑ 867 m  ↓ 0 m ::::: Czas: 2,5h
Najwyższy punkt: 1720 m n.p.m. ::::: Najniższy punkt: 857 m n.p.m.
Kontakt do schroniska AdmonterhausAlpenvereinshhütten , email: wirt@admonterhaus.at (bez problemu dokonaliśmy rezerwacji po przez e-mail).

Na etapie 5b trasy Gesäuse Hüttenrunde.

ETAP #06

Admonterhaus - Rohrauerhaus

Dystans: 14 km ::::: Przewyższenie: ↑ 641 m  ↓ 1053 m ::::: Czas: 5h
Najwyższy punkt: 1718 m n.p.m. ::::: Najniższy punkt: 673 m n.p.m.
Kontakt do schroniska *Rohrauerhaus: Oficjalna strona schroniska, e-mail: rohrauerhaus@naturfreunde.at (bez problemu dokonaliśmy rezerwacji po przez e-mail).

* Schronisko Rohrauerhaus jako jedyne na trasie Gesäuse Hüttenrunde nie należy do stowarzyszenia Alpeverein, a Naturfreunde. Schronisko uznaje karty członkowskie Alpenverein, ale nie oferuje aż tak wysokich zniżek za nocleg.

Na etapie 6 trasy Gesäuse Hüttenrunde.


ETAP #07

Rohrauerhaus - Admont

Dystans: 19,4 km ::::: Przewyższenie: ↑ 233 m  ↓ 903 m ::::: Czas: 5,5h
Najwyższy punkt: 1374 m n.p.m. ::::: Najniższy punkt: 620 m n.p.m.Na etapie 7 trasy Gesäuse Hüttenrunde.


^^^^^^^^^^^^^^^^^^

"Gesäuse Hüttenrunde" to ciekawa propozycja trasy długodystansowej z zapleczem schroniskowym, dla osób, które niekoniecznie czują się dobrze w wysokogórskim terenie, natomiast wyśmienicie odnajdują się podczas klasycznych wędrówek na szlakach o umiarkowanej trudności. Polecam tym, którzy potrzebują pięknych widoków na trasie i kontaktu z przyrodą, a wieczorem w schroniskowej jadalni chętnie zjedzą wspólny posiłek razem z gospodarzami.
Komentarze

 1. Anonimowy27/9/22 08:38

  Fajnie! Masz może coś podobnego z Alp włoskich?

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy22/1/24 20:45

  Moja żona znalazła wasz opis tej trasy i porwaliśmy się na nią pod koniec września 2023 - ja z żoną, nasze córki i zięć. Z opisu wydawała się w miarę "lajtowa", ale okazała się znacznie trudniejsza niż się spodziewaliśmy. My z żoną jesteśmy po 60-tce więc mogłoby się wydawać że to ze względu na nasz wiek, ale nasze dzieciaki też solidnie dostały w kość. Jednak te przewyższenia pokonywane z ciężkimi plecakami są bardzo wymagające kondycyjnie. Na szczęście trafiliśmy na fantastyczną pogodę, tylko na początku mieliśmy zachmurzenie i jeden króciutki deszczyk, a potem non-stop słonecznie i ciepło, wręcz gorąco! Mimo tych trudów wspominamy to jako wspaniałą przygodę, Alpy Ennstalskie są piękne, do tego większość trasy pokonywaliśmy sami, było niewielu turystów w tym czasie, a w Admonterhaus spaliśmy tylko my sami! Ze względu na zawody w biegach górskich schronisko w Moedlingerhutte było zajęte, więc musieliśmy przejść trasę w odwrotnym kierunku, zaczęliśmy od Rohrauerhaus. Dziękujemy zatem za sugestię tej trasy, będziemy ją długi wspominać!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciężkość plecaka zawsze zmienia punkt odbioru danego szlaku czy trasy. Cieszę się, że pomimo dostania trochę "w kość", to pogoda bardzo dopisała, a wiadomo, że z nią w górach to bywa nieprzewidywalnie.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty

Jezioro Iseo - poradnik praktyczny [gotowiec urlopowy!]

SCHRANKOGEL - trzytysięcznik dla początkujących

Inntaler Höhenweg - trekking w Alpach dla początkujących [informacje ogólne i praktyczne, wskazówki, koszty]

DRABINA WAŁBRZYSKA - kondycyjny wycisk w Sudetach!