GDZIE NA BIEGÓWKI? - Stacja Narciarstwa Biegowego Spalona (Góry Bystrzyckie)


Odnoszę wrażenie, że zima w Sudetach od ponad dekady bywa nieprzewidywalna i statystycznie coraz rzadziej zdarza się śnieżna i na razie nie zapowiada się, by ten trend miał się obrócić o 180 stopni. Mamy już za sobą takie sezony, podczas których dostaw śniegu w skali najzimniejszych miesięcy w ciągu roku było niewiele, bądź trwały one bardzo krótko. To powoduje, że jest coraz mniej miejsc, które radzą sobie z temperaturowym rollercasterem, a co za tym idzie po prostu nie ma możliwości ratrakowania wytyczonych tam tras narciarskich. Ponad 10 stopni na plusie w lutym przestaje dziwić. Sezon na biegówki jest w stanie co roku rozpocząć słynny ośrodek narciarski na Polanie Jakuszyckiej. Czy w obliczu obecnego klimatu w jakim przyszło nam żyć,  na mapie polskich Sudetów znajdziemy jeszcze jakieś alternatywne rejony?

Do wąskiego grona predysponujących miejsc do uprawiania narciarstwa biegowego, które miewa dostateczne ilości śniegu i ratrak jest w stanie wyjechać na wytyczone trasy, jak również jednocześnie aura bywa łaskawa, by utrzymały się przez chociaż kilka tygodni można zaliczyć tereny wokół Przełęczy Spalona w Górach Bystrzyckich. Turyści szybciej rozpoznają to miejsce na mapie pod takimi hasłami jak schronisko PTTK Jagodna bądź szczyt/wieża widokowa na Jagodnej. Lokalny mikroklimat oraz wysokości powyżej 800 m n.p.m. sprzyjają w obecnych czasach na realne dostawy białego złota.

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ TEN REJON NA BIEGÓWKI?
  • Wymieniłabym tu dwa najważniejsze wabiki, które sprawiają, że warto właśnie tu przyjechać na biegówki - wieża widokowa na szczycie Jagodnej oraz klimat i przede wszystkim jedzenie w schronisku PTTK Jagodna!
  • Przygotowane trasy narciarstwa biegowego o długości ponad 40 kilometrów oraz sztucznie dośnieżany wyciąg narciarski. Najpopularniejsze i najczęściej ratrakowane są dwie, pętlowe trasy: "Mała Jagodna" oraz "Duża Jagodna" - obie prowadzą na szczyt Jagodna i wieżę widokową (najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich, który znajduje się m.in. w wykazie Korony Gór Polski!). Ogólnie, ośrodek narciarski Spalona proponuje 5 tras biegowych o różnym stopniu trudności.
  • Znajdująca się na miejscu wypożyczalnia sprzętu do narciarstwa biegowego oraz oświetlony mały stadion biegowy jest idealnym miejscem do stawiania pierwszych kroków na nartach! Jest bardziej kameralne i spokojniej niż w Jakuszycach.
  • Fajne miejsce na trening bądź wycieczkę narciarską na jeden dzień bądź nawet weekend.
* za minus wymieniłabym brak dojazdu komunikacji publicznej. 🙁

Lokalizacja Polany biegowej w Spalonej.


TRASY BIEGOWE STACJI NARCIARSKIEJ SPALONA:

1. Polana Biegowa - długość serpentyn ok. 800 m - oświetlona w sezonie zimowym.

2. Pętla Duża Jagodna - długość 15 km - trasa z pętlą wokół szczytu Jagodna (977 m n.p.m.), biegnie z polany na Przełęczy Spalona w kierunku Sasina (867 m n.p.m.), stąd na Sasankę (965 m n.p.m.) i dalej na Jagodną. Obiegając szczyt na biegaczy czeka solidny podbieg.

3. Pętla Mała Jagodna - długość 12 km - trasa z pętlą wokół szczytu Jagodna (977 m n.p.m.), biegnie z polany na Przełęczy Spalona w kierunku Sasina (867 m n.p.m.), stąd na Sasankę (965 m n.p.m.) i dalej na Jagodną - najwyższe wzniesienie w Górach Bystrzyckich.

4. Pętla zielona - długość 5 km - początek i koniec na Przełęczy Spalona, biegnie przez wzgórze Sasin (867 m n.p.m.); stopień trudności: łatwa - Trasa przygotowywana przy znacznej pokrywie śnieżnej tj. ok. 50 cm.

5. Pętla czerwona - długość 4 km - początek i koniec na polanie, na Przełęczy Spalona (naprzeciw Schroniska PTTK "Jagodna") w kierunku Popielnej Doliny, przez Sasin (867 m n.p.m.) oraz zalesione tereny Gór Bystrzyckich - Trasa przygotowana przy znacznej pokrywie śnieżnej tj. ok. 50 cm.

Mapa tras biegowych Stacji Narciarskiej Spalona.


PRZYDATNE LINKI:
Szczyt Jagodna z wieżą widokową.

Zima na nartach w Górach Bystrzyckich.

Ślad trasy "Duża Jagodna" na STRAVIE:

Komentarze

Popularne posty

Jezioro Iseo - poradnik praktyczny [gotowiec urlopowy!]

SCHRANKOGEL - trzytysięcznik dla początkujących

DRABINA WAŁBRZYSKA - kondycyjny wycisk w Sudetach!

Inntaler Höhenweg - trekking w Alpach dla początkujących [informacje ogólne i praktyczne, wskazówki, koszty]