SEVEN SUMMITS STUBAI - 7 szczytów z charakterem [informacje praktyczne]


Szukasz gotowego pomysłu na aktywny urlop w Alpach? W austriackiej Dolinie Stubai czeka super wyzwanie dla górskich maniaków! Do zdobycia jest siedem szczytów, a za ukończenie całego wyzwania otrzymuje się super nagrody! W poście znajdziesz informacje, które pomogą Ci zaznajomić się z tym projektem oraz ułatwią zorganizowanie swojego pobytu. Opisy z wejścia na poszczególne szczyty oraz osobiste wrażenia znajdują się w osobnych, podlinkowanych postach. Gotowy na sztubajską przygodę tego lata? 


Alpy Sztubajskie (niem. Stubaier Alpen) należą do Alp Centralnych. Położone są w Tyrolu na granicy austriacko-włoskiej. Najwyższym szczytem jest Zuckerhütl 3507 m n.p.m. Pasmo ma wysokogórski charakter (ostre granie, głęboko wcięte doliny). W wyższych partiach tych gór występują lodowce. Alpy Sztubajskie stanowią ważny ośrodek turystyki, alpinizmu oraz narciarstwa alpejskiego. Na terenie funkcjonuje wiele schronisk górskich, niektóre z nich również obsługują turystów-skiturowców w okresie zimowym. W austriackiej części Alp Sztubajskich został poprowadzony długodystansowy szlak Stubaier Höhenweg, mierzący 78 km.  Szlak jest rozpisany na 8 etapów, w formule od schroniska do schroniska. Podczas wędrówki pokonuje się ponad 5 tys. metrów przewyższenia. Jest to świetna propozycja dla miłośników długich wędrówek, niekoniecznie mających chrapkę na zdobywanie szczytów. Na taką opcję zostało przygotowane inne wyzwanie - SEVEN SUMMITS STUBAI czyli 7 szczytów z charakterem!

Lokalizacja Alp Sztubajskich na mapie.


   SEVEN SUMMITS STUBAI   


SEVEN SUMMITS STUBAI to siedem szczytów znajdujących się w Alpach Sztubajskich. Ich wybór, portal Doliny Stubai argumentuje w następujący sposób:

"Wielkość na różne oblicza. W przypadku SEVEN SUMMITS STUBAI nie chodzi tylko o wysokość, ale także o to, co te góry oznaczają dla ludzi. Siedem szczytów, które robią wrażenie, opowiadają historie albo uszlachetniają krajobraz, zostały wybrane przez naszych przewodników górskich oraz miłośników gór. Mają również sprawiać radość gościom Doliny Stubai."

Zanim rozpoczniemy przygodę ze "sztubajską siódemką", należy pobrać darmową kartę "Gipfelpass" w Związku Turstycznym Tourismusverband (Centrum Informacji Turystycznej) w Neustift im Stubaital lub Fulpmes, na której będziemy stemplować potwierdzenia zdobycia konkretnych szczytów.

Na temat historii i okoliczności powstania SEVEN SUMMITS STUBAI można się więcej dowiedzieć będąc na szlakach podejściowych do poszczególnych szczytów (charakterystyczne tablice informacyjne z logiem projektu).

Za trzy zdobyte szczyty nagrodą jest koszulka, natomiast za komplet otrzymuje się dodatkowo dyplom oraz drewniane trofeum z sosny limby! W trakcie odbioru należy mieć przy sobie "Kartę Gościa" (o niej poniżej w tekście).

Wszystkie zdjęcia zdobywców SEVEN SUMMITS STUBAI są publikowane na oficjalnej stronie Doliny Stubai w zakładce "Wall of Fame"!

Po zdobyciu wszystkich siedmiu szczytów, warto wybrać się w miejsce, skąd cała gromadka jest widoczna jak na dłoni! Znajduje się ono obok schroniska Starkenburger Hütte 2237 m n.p.m (poniżej szczytu Hoher Burgstall).

Dla kogo i kiedy jest SEVEN SUMMITS STUBAI?

Dla osób, które bez problemów pokonały najtrudniejsze szlaki turystyczne w Tatrach, większość szczytów w zestawieniu przedstawia podobne warunki terenowe. Największym wyzwaniem może być najwyższy szczyt Alp Sztubajskich - Zuckerhütl, który prezentuje wysokogórski charakter, wymaga dodatkowego sprzętu lodowcowego i umiejętności zakładania asekuracji. Najlepszy czas na podjęcie się tego wyzwania przypada na okres lata (koniec czerwca - wrzesień).


 1.  ELFER 2505 m n.p.m

 🢂  RELACJA Z WEJŚCIA 🢀 

Lokalna góra w Neustift im Stubaital. Dostęp ułatwiony dzięki znajdującej się nieopodal kolejce linowej. Szczyt z ciekawie prezentującymi się skalnymi turniczkami, ale łatwy do zdobycia. Bardzo mało miejsca na wierzchołku. By dotknąć krzyż, należy pokonać wąski kominek, zabezpieczony metalowymi linami i stopniami. Tablica związana z SEVEN SUMMITS STUBAI oraz "dziurkacz/stempel" znajdują się poniżej kominka. Na trasie dostępne jest schronisko. Wejście na Elfer można połączyć z przejściem via ferraty.

Elfer przed burzą.


 2.  HOHER BURGSTALL 2611 m n.p.m


🢂 RELACJA Z WEJŚCIA 🢀

Trzeba wytężyć czasem wzrok, by odnaleźć go w panoramie, gdyż za plecami ma wyższych i masywniejszych sąsiadów. Na stokach góry zamontowane charakterystyczne, metalowe bariery przeciwlawinowe. Wejście na szczyt jest łatwe i możliwe z wykorzystaniem dóbr cywilizacji czyli kolejki linowej. Końcowe fragmenty szlaku urozmaicone są kilkoma sekcjami z metalowymi linami, nie sprawiającymi trudności. Widoki ze szczytu są powalające! Zwłaszcza przepięknie prezentuje się szczyt Schlicker Seespitze!

Hoher Burgstall z charakterystycznymi barierami przeciwlawinowymi.


 3.  SERLES 2718 m n.p.m

🢂 RELACJA Z WEJŚCIA 🢀

Serles najpiękniej prezentuje się od frontu. Nie da się go nie zauważyć w momencie przekraczania progu Doliny Stubai. Wejście na wierzchołek to typowa wycieczka górska, jedynie w kopule szczytowej jest kilka fragmentów z metalowymi linami i jedną drabinką (nie potrzeba sprzętu via ferratowego). Trasę można zaplanować z różnych miejsc, jedną z opcji jest także możliwość skorzystania z kolejki linowej i zmniejszenie deniwelacji. Ze szczytu rozpościera się niesamowita panorama, m.in na Alpy Sztubajskie, Tuxertalskie, Dolinę Inn, Innsbruck oraz pasmo górskie Karwendel.

Szlak na Serles od strony klasztoru Maria Waldrast.


 4.  RINNENSPITZE 3003 m n.p.m


🢂 RELACJA Z WEJŚCIA 🢀

Najłatwiejszy w zestawieniu trzytysięcznik. Warto spojrzeć na kopułę szczytową z nad tafli jeziora Rinnensee! Końcowe fragmenty szlaku zabezpieczone są metalowymi linami oraz stopniami. W skali via-ferratowej, jedno miejsce o wycenie B. Występuje eksponowane przejście po skalnej grani i uderzający widok na sporych rozmiarów lodowiec. Osoby, nie czujące się swobodnie na "ubezpieczonych  szlakach", powinny rozważyć zabranie lonży via ferratowej. Możliwość wejścia i zejścia na szczyt tylko jednym szlakiem. Na trasie znajduje się sporych rozmiarów schronisko.

Kopuła szczytowa Rinnenspitze.


 5.  HABICHT 3277 m n.p.m


🢂 RELACJA Z WEJŚCIA 🢀

Honorny szczyt w austriackiej części Alp Sztubajskich. Przepiękna i masywnie prezentująca się skalna bryła z opadającym jęzorem lodowca od strony północnej. Konkretny trzytysięcznik! Szlak turystyczny przebiega przez symboliczny lodowiec (bardzo wytopiony), nie wymagający sprzętu. W kopule szczytowej łatwa via ferrata. Osoby, nie czujące się swobodnie na "ubezpieczonych szlakach", powinny rozważyć zabranie lonży via ferratowej.  Spora deniwelacja między dnem doliny a szczytem. Zalecana wycieczka 2-dniowa z noclegiem w schronisku.

Habicht z widocznym lodowcem Mischbach.


 6.  WILDER FREIGER 3418 m n.p.m


🢂 RELACJA Z WEJŚCIA 🢀

Wilder Freiger to kolejny trzytysięcznik w zestawieniu. Ze względu na mocne wytopienia lodowców jest możliwe jego zdobycie bez użycia dodatkowego sprzętu. Wycieczka prezentuje już typowy wysokogórski charakter. Dla osób mających dobrą kondycję, możliwe wejście z pułapu parkingu w jeden dzień. Jest również możliwość rozłożenia sił na dwa dni i  spanie w dwóch różnych schroniskach. Szlak oznakowany w terenie na całej trasie. Przepiękne widoki na lodowce austriackie jak i włoskie.

Ostatnie metry do szczytu Wilder Freiger.


 7.  ZUCKERHÜTL 3507 m n.p.m

 🢂 RELACJA Z WEJŚCIA 🢀


Zuckerhütl jest najwyższym szczytem Alp Sztubajskich i najtrudniejszym z całego zestawienia SEVEN SUMMITS STUBAI. Jego nazwa związana jest z wyglądem kopuły szczytowej, która przypomina kształt rożka cukrowego - Zuckerhütl znaczy cukrowa czapa lub rożek cukrowy. Dawniej cukier produkowano w kształcie właśnie takich rożków. Droga na Zuckerhütl to trasa wysokogórska, wymagająca sprzętu lodowcowego i doświadczenia górskiego. Przejście dolnej części lodowca Sulzenauferner wymaga uwagi ze względu na stromiznę, liczne szczeliny oraz spadające kamienie. Obecnie nie jest zalecana.  Najrozsądniejszym wyborem jest droga przez przełęcz Pffafensattel, która wyprowadza na podszczytowe plateau (stosunkowo łatwe). Stąd na wierzchołek prowadzi stroma, wąska, eksponowana, często zalodzona grań wymagająca starannej asekuracji. Wycena PD. Dla osób niedoświadczonych, możliwość wejścia na szczyt z przewodnikiem.

Kopuła sczytowa Zuckerhütl.
   DOJAZD Z POLSKI   


W austriacką cześć Alp Sztubajskich (Dolinę Stubai) najlepiej dojechać od strony Innsbrucku, które jest sercem komunikacyjnym pomiędzy wszystkimi tyrolskimi dolinami. Dolina Stubai ma sprawnie rozwinięty system komunikacji autobusowej, dlatego dojazd z Polski jest możliwy różnymi środkami transportu:

 • samochodem
Najszybsza i komfortowa trasa z południowo-zachodniej części Polski (Wrocław) do Neustift im Stubaital prowadzi przez niemieckie autostrady (bezpłatne) oraz austriackie autostrady. Vinietę na austriacką autostradę można zakupić online poprzez platformę ASFiNAG lub na stacjach benzynowych. Vinieta 10-dniowa to koszt około10 euro.

Przykładowa trasa z Wrocławia do Neustift im Stubaital:

Wrocław (PL) - Drezno (D) - Norymbergia (D) - Monachium (D)- Kufstein (AT)- Innsbruck (AT)- Neustift im Stubaital (AT): ok 1000 km, 11 h jazdy.
 • pociągiem/autobusem
Transportem kolejowym można dotrzeć do Fulpmes (jednej z większych miejscowości leżących już w Dolinie Stubai). Z Polski najlepiej złapać pociąg jadący do Wiednia. W stolicy Austrii przesiąść się na pociąg do Innsbrucku (ok. 4h jazdy). Następnie można dotrzeć pociągiem do Fulpmes lub autobusem, który dojedzie aż do końca Doliny Stubai (dolna stacja kolejki górskiej Stubaier Gletscher).

 • samolotem

W Innsbrucku znajduje się lotnisko, z którego następnie można wsiąść w autobus (obsługujący całą trasę dojazdową w Dolinie Stubai, czyli aż do dolnej stacji kolejki górskiej Stubaier Gletscher) lub wybrać pociąg (dojazd tylko do Fulpmes). 

Tanie linie lotnicze niestety jeszcze nie obsługują kierunku Polska - Innsbruck. Najbliższa tego typu opcja jest w Berlinie i lot liniami Easy Jet (sprawdzone podczas organizacji wyjazdu na ADLERWEG).


   NOCLEGI   


 • CAMPINGI
W Dolinie Stubai funkcjonują trzy campingi:


 • KWATERY PRYWATNE, PENSJONATY, HOTELE

Podczas naszego pobytu w Dolinie Stubai ze względu na chłodniejsze, wrześniowe noce, nocowaliśmy w stehaus Elfi w Milders (niedaleko Neustift im Stubaital), w 2-os apartamencie z pięknym widokiem na lodowcową część Alp Sztubajskich z balkonu! Z obiektu jest blisko do sklepu oraz przystanku autobusowego. Polecamy to miejsce! Apartament zarezerwowaliśmy przez platformę booking.com. Na oficjalnej stronie Doliny Stubai znajduje się również wygodna wyszukiwarka obiektów oferujących noclegi


   KARTY ZNIŻKOWE   


Jak większość alpejskich dolin, również i Dolina Stubai ma w swojej ofercie "Karty Gościa", dzięki którym otrzymuje się upusty lub darmowe usługi w obrębie jej rejonu.


 • STUBAI SUPER CARD
Kartę można otrzymać na czas zakwaterowania w obiekcie będącym partnerem tej karty i dotyczy tylko okresu letniego (od maja do października). Z najważniejszych korzyści należy wymienić darmowe przejazdy kolejkami górskimi (1x dziennie wjazd+zjazd), darmowe przejazdy autobusami miejskimi Innsbrucker Verkehrsbetriebe między Innsbruck-Mutterberg, darmowe korzystanie z basenu otwartego w Mieders lub basenu krytego w Neustift. Można kupić też alternatywną kartę, w przypadku gdy gospodarz nie jest partnerem karnetu STUBAI SUPER CARD. Kartę STUBAI CARD można nabyć w cenie 72 euro (dorośli) w biurach Związku Turystycznego bądź w kasach kolejek górskich. Należy jednak mieć przy sobie kartę STUBAI GUEST CARD - podstawową kartę, którą otrzymuje się na czas zakwaterowania w Dolinie Stubai.

 • STUBAI GUEST CARD (niem. STUBAIER GÄSTEKARTE, pol. STUBAISKA KARTA GOŚCIA)
To podstawowa karta, którą otrzymujemy na czas naszego pobytu (zakwaterowania) w Dolinie Stubai. Niestety nie ma tak wielu atrakcyjnych korzyści jak  STUBAI SUPER CARD. Do najważniejszych "gratisów" tej karty zaliczyłabym darmowy parking w Kampler See, Neder oraz Klaus Äuele (należy wystawić kartę za przednią szybę w samochodzie), darmowe skibusy w obrębie doliny (w okresie zimowym).   MAPY   


 • Stubaier Alpen, mapa nr 83, wyd. KOMPASS, skala 1:50 000
 • Stubaier Alpen - Hochstibai, nr 31/1, wyd. ALPENVEREIN, skala 1:25 000
 • Stubaier Alpen - Mitte, nr 31/4, wyd. ALPENVEREIN, skala 1:25 000
 • Innsbruck - Umgebung, 31/5, wyd. ALPNVEREIN, skala 1:50 000
 • Brennerberge - Östliche Stubaier und Westliche Zillertaler Alpen, nr 31/3, wyd. Alpenverein, skala 1:50 000


   PRZYDATNE APLIKACJE   


 • GPX Viewer  - bądź inna aplikacja otwierająca pliki gpx
 • Mapy.cz - można ściągnąć mapę Austrii w trybie offline, na której zaznaczone są ważniejsze szlaki piesze oraz rowerowe.
 • YR.no - prognoza pogody – najlepsza!
 • Meteoblue - prognoza pogody – do porównywania czy zgadza się z YR.no 😉
 • Ventusky - aktualna sytuacja na niebie, przydatne w ocenie ryzyka występowania burz
 • OBB Scotty - aplikacja komunikacji publicznej w Austrii.
 • Smart Ride - aplikacja komunikacji publicznej w Austrii.
 • Alpenvereinaktiv - mapa, propozycje wycieczek w Alpach.


* piktogramy oraz zdjęcie tytułowe zaczerpnięte z oficjalnego portalu Doliny Stubai.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty

Jezioro Iseo - poradnik praktyczny [gotowiec urlopowy!]

DRABINA WAŁBRZYSKA - kondycyjny wycisk w Sudetach!

SCHRANKOGEL - trzytysięcznik dla początkujących

Inntaler Höhenweg - trekking w Alpach dla początkujących [informacje ogólne i praktyczne, wskazówki, koszty]