Łysica 612m n.p.m - 29.06.2013

"Ja już się boję przekraczania kolejnych granic absurdu w Twoim wykonaniu" - usłyszałam od Damiana schodząc z największego pryszcza w Polsce należącego do Korony Gór Polski...  

Tatry w ostatniej chwili nie wypaliły, a Żaba stojąca na parkingu była już nakarmiona  bezołowiową 95-tką. W sobotnie przedpołudnie nie mogłam znieść wizji kolejnego spędzenia weekendu w domu. Nieśmiało jeszcze raz zaczęłam tworzyć drogową symulację trasy pod ostatnie 3 niezdobyte jeszcze szczyty z KGP. Góry Świętokrzyskie - żeż natura przy fałdowaniu musiała wypiętrzyć jakieś góry aż tak daleko! Odwiedzenie rejonu kieleckiego było jednak dla mnie nieuniknione, ze względu właśnie na pustą lukę w tabeli. Wyjazd zawsze był odwlekany - no bo po co marnować chociażby paliwo na tak daleką podróż, a walory widokowe i górski charakter są raczej dużo poniżej przeciętnej. Ok. Koniec o gorzkiej prawdzie na temat Gór Świętokrzyskich! :)

Z domu wyjechaliśmy o 11, co nie stanowi dobrego czasu, tym bardziej, że podróż miała zająć z 5 godzin! Ale co tam, dzień przecież w czerwcu jest bardzo długi, a wejście na Łysicę można zrobić nawet po ciemku! Przed dobranocką zajechaliśmy na parking w niewielkiej wiosce Święta Katarzyna. Z bagażnika zabraliśmy tylko potrzebne rzeczy (przede wszystkim aparat) i ruszyliśmy czerwonym szlakiem.

 Wejście do Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

O taka sobie rzeźba nad drzwiami przyszlakowej kaplicy.

Szlak przypominał nam trochę wejście na Ślężę. Cała "akcja górska trwała niecałą godzinę". Duża dysproporcja  w stosunku do dojazdu, który zajął nam coś koło 10 godzin. 300 metrów przewyższenia kontra 860km za kółkiem. Taka sytuacja...

 Na szczycie Świętokrzyskiego absurdu :D Zapewne pierwszy i jedyny raz w swoim życiu.

No i dla potwierdzenia, słupek z tabliczką.

A to Góry Świętokrzyskie widziane na trasie Kielce - Święta Katarzyna. Muszę przyznać, że urokliwe.

O 3 w nocy zajechaliśmy z powrotem do Legnicy. Żaba dzielnie zniosła podróż i okazała się bardzo ekonomiczna. Idealne auto na absurdalne wyzwania. :) 

Tylko jak tu Damiana ugłaskać na pozostałe dwa szczyty z KGP, które znajdują się w jeszcze większej odległości od domu? :D

Komentarze

 1. Faktycznie to niewypał z tymi Górami Świętokrzyskimi, ale podobno ruchy tektoniczne sprawią że za jakieś sto milionów lat będą się znajdować rzut beretem od Karkonoszy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. "Ja już się boję przekraczania kolejnych granic absurdu w Twoim wykonaniu" - usłyszałam od Damiana schodząc z największego pryszcza w Polsce należącego do Korony Gór Polski... " - po prostu znakomite! :D

  Gratuluje wytrwałości samozaparcia w zdobywaniu kolejnych gór i górek z KGP :) Życzę powodzenia w ugłaskaniu partnera na kolejne :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Może i niewypał, ale zdjęcia bardzo ładne :-)
  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Znam ten ból z Łysicą. Tylko tego szczytu brakuje nam do KGP. Co prawda odległość, którą musimy pokonać w jedną stronę to "tylko" około 220km ale za nic nie możemy się zebrać w te GÓRY :)
  Dziękuję za odwiedziny na naszej stronie i miły wpis.
  Również pozwolę sobie dodać Twoją stronę do linków.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Gratuluję zdobycia KGP! :)

  Co do odległości Gór Świętokrzyskich od innych pasm, warto połączyć zdobywanie Łysicy z odwiedzeniem ciekawych miejsc w pobliżu.
  Niedaleko znajduje się Jaskinia Raj, Zamek w Chęcinach, nieco dalej (ale może dla kogoś po drodze) piękne miasta: Sandomierz i Kazimierz Dolny.
  Wtedy łatwiej znieść tę podróż na ... szczyt:)

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty

Jezioro Iseo - poradnik praktyczny [gotowiec urlopowy!]

SCHRANKOGEL - trzytysięcznik dla początkujących

DRABINA WAŁBRZYSKA - kondycyjny wycisk w Sudetach!

Inntaler Höhenweg - trekking w Alpach dla początkujących [informacje ogólne i praktyczne, wskazówki, koszty]